Cena šteniatka

Na cenu šteniatka vplýva mnoho faktorov. Predovšetkým je potrebné brať do úvahy, že chovateľ má pri každom vrhu mnoho výdavkov, ktoré predstavujú nemalé sumy.

 V prvom rade musíme spomenúť výdavky, ktoré vzniknú chovateľovi do tej doby, kým sa dopracuje k tomu, že sa jej sučka stane chovnou. Nemožno zabudnúť ani na to, že ak má matka genetické vyšetrenia na dedičné choroby a  šampionáty, tie stoja tiež nemalú sumu.

 Ďalej sú to výdavky pri odchove šteniatok: kŕmenie (super prémiové krmivá), očkovania, pravidelné odčervenie, čipovanie, veterinárne prehliadky, vystavenie Petpass-u a pod.

Na cenu šteniatka ďalej vplýva aj cena krytia. Výška ceny krytia  záleží od toho, či sa chovateľ  rozhodne pre psa s kvalitným rodokmeňom, ktorý bude predstavovať skvalitnenie jeho vrhu alebo zájde ku kryciemu psovi, ktorý je "po ruke". Ak je cieľom chovateľa skvalitnenie chovu a oživenie krvi je ochotný vycestovať do zahraničia, hoci aj 1.500 km, pričom nemožno zabudnúť, že aj pri samotnom vycestovaní vznikajú nemalé výdavky.

Cenu šteniatka ďalej ovplyvňuje aj to, či ich rodičia disponujú genetickými vyšetrenia na dedičné choroby, výstavnými a pracovnými úspechmi.

So zreteľom na vyššie uvedené položky sa cena šteniatka s PP môže pohybovať od 700 až do 1.200 EUR.